Alzheimer olduğu belirtilen Çevik Bir hastaneye sevk edildi

Alzheimer olduğu belirtilen 28 Şubat davasında tutuklusu 83 yaşındaki emekli general Çevik Bir hastaneye sevk edildi.
CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, İzmir Buca 1 No’lu F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda tutuklu olan dönemin Genelkurmay İkinci Başkanı Emekli Orgeneral Çevik Bir ve Genelkurmay Harekat Başkanı Emekli Orgeneral Çetin Doğan ile görüştü.

Sertel, 83 yaşındaki Bir ve 82 yaşındaki Doğan’ın ciddi sağlık problemleri yaşadığını söyledi. Sözcü gazetesinden Gökmen Ulu’nun haberine göre; Sertel, Çevik Bir’in sağlık durumunu şöyle anlattı:

‘OYSA İLK KEZ TANIŞIYORUZ’


“Hücrede kalıyor. Gittiğimde kendimi tanıttım. ‘Ben seni tanıyorum, çok eski dostumsun’ dedi. Oysa daha önce hiç görüşmedik, ilk kez tanışıyoruz.

“Bulunduğu yerin ne olduğunu bile anlamlandıramayacak duruma gelmiş, durumu ağır”

Bana infaz koruma memurlarını göstererek, “Kendime personel ayarladım, bana bakıyorlar. Sadece onlara güveniyorum” dedi. Bulunduğu yerin ne olduğunu bile anlamlandıramayacak duruma gelmiş.

Her hafta eşi ziyarete geliyormuş. Kirlenen kıyafetlerini değiştirmek için vermek istemiyormuş. Cezaevi görevlileri elbiselerinin temizlenip, ütülendikten sonra getirileceğini söylemesine rağmen vermek istemiyor. “Ben onları giyiyorum, lazım” diyor.

‘DURUMU ÇOK AĞIR, ZAYIFLAMIŞ, DÜNYA İLE İLİŞKİSİNİ KESMİŞ’

Gazete ve kitap okumuyor. Sıkı bir Fenerbahçe taraftarı olarak maçları ve spor haberlerini yakından takip eden birisiyken şimdi televizyonu bile açmıyor. Televizyonu sorduğumda, “Çok karışık şeyler anlatıyorlar, kapattım.

Ağır Alzheimer ilaçları kullanıyor. İnfaz koruma memurları kendisi ile yakından ilgileniyor. Ama doktor kontrolünde, ailesinin yanında kalması gerek.

Durumu çok ağır. Zayıflamış, bitkin, dünya ile ilişkisini tamamen kesmiş. Yemek verilmese yemeyecek, su verilmese içmeyecek halde. Cezaevinde bir dakika bile kalmaması lazım.

SERTEL, ADALET BAKANI BOZDAĞ’A MEKTUP YAZDI

Atila Sertel, cezaevi ziyaretinin ardından Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a bir mektup yazdı. Mektubunda durumu anlatan Sertel, Çevik Bir’in doktor kontrolünden sonra denetimli serbestlik kapsamında ev hapsine alınmasını talep etti. Sertel, sözlerini “Ben bir insan olarak görevimi yapıyor ve bu mektubu size yazıyorum. Takdir sizlerindir” diye tamamladı.

Çevik Bir’in avukatı Ümit Kara, infaz erteleme talebi ile başsavcılığa başvurdu. Kara, dilekçesinde, Çevik Bir’in avukatı ve kardeşini bile tanıyamaz halde ileri demans hastası olduğunu vurguladı.

TEŞHİS İŞLEMLERİ SÜRÜYOR

Çevik Bir 21 Haziran’da İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi. Jandarmanın yoğun güvenlik tedbirleri altında hastanede tutulurken, ziyaretçi girişine izin verilmiyor. Uzman doktorlar, Çevik Bir’in sağlık durumu hakkında araştırma ve teşhis işlemlerine devam ediyor.

28 Şubat Davası kapsamında cezaevlerinde tutuklu bulunan diğer 13 emekli generalin isimleri ve yaşları şöyle:

Ahmet Çörekçi (90), İlhan Kılıç (90), Vural Avar (84), Çetin Saner (83), Çetin Doğan (82), Hakkı Kılınç (82), Aydan Erol (82), Fevzi Türkeri (81), Yıldırım Türker (81), Cevat Temel Özkaynak (77), Erol Özkasnak (76), Kenan Deniz (74), İdris Koralp (74).
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ