Nureddin Nebati, SADAT sorusuna “gizli kalmalı” deyip Saray’ı adres gösterdi

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Reza Zarrab'ın SGK borçları ile SADAT'a mali denetim yapılıp yapılmadığıyla ilgili soru önergesine Cumhurbaşkanlığını adres gösterip yanıtlamadı.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Reza Sarraf’ın SGK borçlarına ilişkin soru önergesine cevap vermeyerek topu Saray’a attı.

ZARRAB’IN SGK’YA 1.6 MİLYON LİRA BORCU VAR


CHP Milletvekili Kani Beko, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin cevaplaması istemiyle verdiği soru önergesinde, Beykoz Sosyal Güvenlik Merkezi’nin yayımladığı resmi ilana göre Reza Zarrab’ın SGK’ya 1.6 milyon TL ceza borcu bulunduğuna dikkat çekti. Zarrab’ın 2016’da Türkiye’yi terk ettiğine ve ABD’ye yerleştiğine işaret eden Beko, 2017’de ise mal varlıklarına el konularak, şirketlerine kayyım atandığını bildirdi.

NEBATİ TOPU SARAY’A ATTI

Cumhuriyet’te yer alan habere göre, Beko, Zarrab’ın bir şirketinin ise hâlâ faaliyette olduğunu belirterek, bakanlığın bu konularda soruşturma başlatıp başlatmadığı, kayyımların bu konuda görevini yapıp yapmadıklarını sordu. Nebati ise tek cümlelik cevabında, “yazılı soru önergesine ilişkin hususlar, Cumhurbaşkanı yardımcılığı uhdesindedir” diyerek topu Saray’a attı.

SADAT’IN FAALİYETLERİ DE NEBATİ’YE SORULDU

CHP Milletvekili Murat Emir, Nebati’ye, SADAT AŞ’nin mali açıdan denetiminden geçip geçmediği, ne kadar vergi tahakkuk ettirildiği, ne kadar gelir vergisi ve SGK primi ödediği, ithalat ve ihracat faaliyeti olup olmadığı gibi çeşitli sorular da yöneltti.

“VERGİ MAHREMİYETİ” NEDENİYLE GİZLİ KALMALI

Nebati, Vergi Usul Yasası’nın “vergi mahremiyeti” başlıklı maddesine dikkat çekerek, yasada vergi muameleleri ve incelemeleri ile uğrayan memurlar ile diğer görevlilerin öğrendikleri sırları veya gizli kalması lazım gelen diğer hususları ifşa edemeyeceklerinin hüküm altına alındığını belirtti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ